Інтерв'ю Бейгельзімера М. Ю. ч. 1

08.01.2021

 

 

З інтерв'ю Бейгельзімера М.Ю. редактору журналу «Металургійна і гірничорудна промисловість»
(Травень 2017 р,.  metaljournal.com.ua)

MJ. Марк Юхимович, «ОМД-інжиніринг» - це нова організація або ребрендинг старої?

Це - нова компанія, але з дуже досвідченими фахівцями. Назва точно відбиває суть нашої основної діяльності. Ми надаємо інжинірингові послуги в виробництвах, пов'язаних з прокаткою і іншими процесами - обробки металів тиском (ОМД - рос.)

MJ. Наскільки це сьогодні є актуальним?

У тому стані, в якому опинилася наша металургійна галузь сьогодні, це не просто є актуальним, а й абсолютно необхідним. Щоб незабаром остаточно не перетворитися на сировинний і кадровий придаток. Але це тема для окремої розмови. Зараз тільки скажу, що інжинірингові компанії саме сьогодні повинні активно залучатися нашими металургійними підприємствами. На те є об'єктивні причини. А ось наскільки ми будемо затребувані, залежить від розуміння власників і керівників підприємств.

MJ. А що, на вашу думку, їм слід розуміти?

Те, що при грамотному інженерному підході можна докорінно поліпшити показники виробництва, причому, у багатьох випадках без капітальних витрат. Це стосується і освоєння нових видів продукції, і її якості, і витрат по переділу, по стабільності процесу та продуктивності.

MJ. Але ж для цього є заводські служби.

Сьогодні завдання заводських служб зовсім інші. В основному, вони «гасять пожежі», тобто вирішують поточні проблеми. Я ж кажу про завдання іншого рівня, пов'язаних з корінними змінами технології та систем управління. Такі завдання можуть роками залишатися невирішеними, і потім переходять в розряд «нерозв'язних». Насправді ж, можу сказати абсолютно відповідально: «нерозв'язних» завдань в прокатних цехах вкрай мало. Просто потрібно знайти фахівців, які можуть їх вирішити.

MJ. Треба розуміти, що ви і є такі фахівці? Погодьтеся, це схоже на дешеву рекламу.

По-перше, я не мав на увазі конкретно нашу організацію. На щастя, у нас в країні ще залишилися грамотні інженери. Їх не так багато, але вони ще є. По-друге, дійсно, в «ОМД-інжиніринг» зібралися фахівці, які мають досвід успішного вирішення найскладніших і різнопланових завдань на десятках об'єктів, як в Україні, так і за кордоном.

MJ. Наприклад?

Наприклад, гарт широких листів товщиною 3 мм. Я брав участь у вирішенні цього завдання при освоєнні нової роликового гартівної машини на одному з польських заводів років десять тому. Основна проблема при гартуванні таких листів - зберегти їх пласку форму. До нас, наскільки я знаю, нікому не вдавалося вирішити цю проблему для листів тонше 4 мм. Тому і в гарантійних зобов'язаннях була записана мінімальна товщина 4 мм. Але вже після введення обладнання в експлуатацію на прохання заводу ми успішно випробували режими гартування листів товщиною 3 мм.

Або інший приклад, тепер вже пов'язаний з одним з українських комбінатів. Протягом декількох років сортопрокатний цех не міг отримати на імпортному обладнанні точність прутків фасонного прокату «плюс-мінус 50 мм», яка потрібна основними стандартами. Більш того, постачальник обладнання і не обіцяв такої точності. Проблема полягала в тому, що порізка проводилася «на ходу», на швидкості правки, а не з зупинкою прокату. Протягом півроку нам із заводськими фахівцями довелося внести більш сорока змін в АСУ правильно-ріжучим блоком, технологію і організацію процесу. Але в кінцевому підсумку завдання було вирішено.

MJ. Свого часу прикладні роботи на металургійних заводах вели науково-дослідні інститути. Ви пропонуєте повернутися до цієї практики? Тобто, назад до Радянського Союзу?

Ні, нинішні умови вимагають абсолютно іншої форми роботи. Те, що ми пропонуємо, принципово відрізняється від НДІ. По-перше, не ми приходимо на заводи зі своїми заздалегідь підготовленими пропозиціями, а навпаки, ми пропонуємо, щоб заводи ставили перед нами свої практичні завдання. Однією з таких задач може бути комплексний моніторинг існуючого стану обладнання і технології з виявленням найбільш істотних резервів поліпшення виробництва. По-друге, спочатку ми пропонуємо оплату нашої роботи за кінцевим результатом. Тобто, Замовник сплачує основну суму за договором тільки за умови виконання з нашого боку чітко прописаних гарантійних зобов'язань. Це - європейський підхід.

MJ. Які завдання ви вирішуєте?

Найрізноманітніші - від оптимізації технології до математичного забезпечення АСУ, від отримання заготовок до обробки продукції. Рідко, коли домогтися корінних поліпшень можна, торкнувшись тільки якоїсь одієї операції. Виробничий процес - як живий організм. У ньому все взаємопов'язане. І ми підходимо до будь-якої проблеми системно, тобто покроково вирішуємо кілька послідовних завдань, які в підсумку дозволяють досягти практичного результату. Ці завдання можуть бути абсолютно різними.

MJ. Ви хочете сказати, що можете вирішити будь-які проблеми? Ви все знаєте?

Ми не знаємо ВСЕ, але знаємо ЯК. При необхідності, ми залучаємо фахівців в конкретних галузях знань. Звичайно, ми говоримо про розумне постачання завдань. Умовно кажучи, вічний двигун ми не винайдемо.

MJ. А, на вашу думку, проблеми на комбінатах сьогодні відрізняються від тих, що були раніше?

Корінна відмінність полягає в тому, що сьогодні велика частина виробничих проблем лежить в площині взаємодії технологів з програмістами. Справа в тому, що сьогодні вже практично все керується системами автоматизації. Для вирішення більшості завдань потрібно розуміти, як той чи інший процес запрограмований в АСУ. А ось тут якраз і є розрив. Мало того, що служби АСУ структурно зазвичай не підкоряються цеху, але головне, що технологи слабо розбираються в алгоритмах АСУ, а програмісти слабо розбираються в технології. І ця прірва з року в рік тільки збільшується. Але це, все-таки, напевно, тема для окремого, більш глибокого обговорення.

MJ. Тоді успіхів компанії «ОМД-інжиніринг» і чекаємо продовження розмови.

травень 2017 р.

назад